$25 Grocery Challenge: Week 4 Plan

I’m thrilled and relieved. It’s my LAST week of the $25 Grocery Challenge! You know the drill by now, so I’m going to keep this short and sweet this week.

Week 4 Grocery Bill:

  • 18 white eggs. $2.98 (For Easter egg dying. The conundrum of a blue-egg laying hen owner.)
  • 1 gallon whole milk $3.55
  • Oatmeal $2.69
  • All purpose, unbleached flour $1.79
  • Coffee $5.49
  • 1 quart grape tomatoes $3.99
  • 3.58 lbs bananas $1.75

Total spent: $22.24. That’s $2.76 under budget!


Week four menu plan:

I’m not planning. Sorry, I know that’s anti-climactic! (Plus, it’s against all frugal foodie advice to not plan.) But since maple sugaring will be a full time job for the next week or two, I know I won’t have a ton of time for cooking in the kitchen. How will we make it through without resorting to junk?

Rice, veggies, & meat. Pasta & homemade sauces. Simple, throw together soup or chili. Eggs plus whatever else is on hand. It’s gotta stay simple! My priorities will still be to use what we have and keep the focus on nourishing whole foods. Head over to our recent real food recipe round-up if you need some menu ideas.

I’m excited to share with you some lessons learned from this month-long challenge next Monday! 🙂

25 Grocery Challenge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *